The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi I.

Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi I.
Pokud si koupíte u některé z českých cestovních kanceláří zájezd, budete mít vše v podstatě bezpracné. Jednoduše řečeno, stačí si vybrat, objednat, zaplatit a pak se už jen řídit pokyny cestovky a užívat si volno. V ideálním případě (který je však naštěstí standardem) máte jistotu, že na dovolenou odletíte, že budete mít vše zařízeno tak, jak cestovka deklaruje (na webu či v katalogu) a pak již bude jen na vás, jestli si dovolenou opravdu užijete a nebo ne.
 
 
Velmi zásadní argument pro cestování s cestovními kancelářemi je to, že v destinaci máte vždy někoho, na koho se můžete obrátit v případě problémů. Není tak problém řešit jakoukoli situaci vzniklou v hotelu, můžete si nechat poradit, kam se vydat na výlet, můžete si nechat pomoci v případě, že budete mít zdravotní potíže a bude o vás postaráno i v případě úrazu či jiného závažného problému. A to v případě českých cestovek navíc v rodném jazyce (samozřejmě pokud není deklarováno jinak a nebo pokud tedy necestujete s německou ck, čemuž se věnujeme v dalším díle tohoto seriálu).
 
Pokud nebudete mít smůlu, určitě narazíte na delegáta, který vám rád dá tipy, kam si zajet a co nepropásnout. Delegáti jsou zpravidla lidé, které cestování baví a kteří danou destinaci znají velice dobře – díky tomu vám mohou doporučit i místa, o kterých byste se jinak třeba ani nedozvěděli. Zvlášť patrné je to u poznávacích zájezdů, protože na těch často budete mít nadšené průvodce, kteří vám řeknou obrovské množství zajímavých informací, ukáží vám spousty zajímavých míst a dají i spoustu dalších tipů, kam si třeba zajít ve volném čase.
 
Osobně jsem zažila několik poznávacích zájezdů a zpětně musím říct, že ačkoli jsem na daných místech již byla i individuálně (Řím, Paříž, Istanbul, Thajsko, Kuba), informace od delegátů byly vždy daleko zajímavější a poutavější než ty, které jsem si vyčetla z knih či na internetu (ty si totiž najde každý a často pak na cestách vidíte turisty s těmi samými tištěnými průvodci v různých jazycích, jak chodí po těch samých trasách a koukají na ta stejná místa, která jsou v průvodcích vypíchnuta jako nejzajímavější).
 

Výhody cestování s českými cestovními kancelářemi

 • jednoduchost a rychlost vyřízení všech formalit
 • minimální pracnost (stačí si vybrat, objednat, zaplatit)
 • možnost zařídit vše s předstihem i na poslední chvíli
 • je o vás postaráno jak před cestou, tak během ní – nemusíte se tedy o nic starat
 • máte vždy někoho k dispozici, na koho se můžete obrátit s problémem či s žádostí o pomoc nebo radu
 • řada delegátů (průvodců) jsou zcestovalí profesionálové, kteří vám řeknou celou řadu informací a zajímavostí, které byste se o daném místě jinak nedozvěděli. Díky tomu často uvidíte i úžasná místa, která byste jinak zaručeně minuli.
 • komunikujete v češtině, a to i v případě problémů, reklamací atp.

Nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi

 • nemusíte se o nic starat – tato výhoda přináší nevýhodu v tom, že většina lidí nemá potřebu nic moc plánovat, zjišťovat si informace o destinaci dopředu a mít tak možnost místo sám lépe poznat. Navíc právě i samotné plánování je pro řadu lidí nedílnou a zábavnou součástí dovolené. Ale ne každý to tak má.
 • u poznávacích zájezdů existuje malá volnost – plán cesty neurčujete zpravidla vy (výjimkou jsou poznávací zájezdy pro malé skupiny osob, kde plán cesty můžete ovlivnit), jste ve vleku průvodce a vaší skupiny. Zase ale vše uvidíte a o nic nepřijdete, jasně definovaný program vás donutí.
 • méně dobrodružství – individuální cestování je dobrodružné. Je o řešení krizových situací, o ztrácení se, domlouvání s místními, smlouvání, o měnění plánů na poslední chvíli – nic z toho s cestovkou pravděpodobně nezažijete. Pro někoho je to dobře, pro někoho ne. Jak to vnímáte vy – je to nevýhoda či nikoli?
 • cena – tomuto se budu věnovat v posledním díle tohoto seriálu, nicméně hodně zjednodušeně a hodně obecně se dá říct, že cestování s cestovkou je dražší než individuální cestování. ALE neplatí to zdaleka vždy a většina lidí si neuvědomuje, že individuální cestování je v některých případech dokonce mnohem dražší než cestování s cestovkami. Vysvětlím to v posledním díle tohoto seriálu článků o rozdílech mezi individuálním cestování a cestování s cestovkami.

Komentáře (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes

Nový jízdní řád nesleduji, neboť vlakem cestuji jen minimálně. Vzhledem k tomu, že jako důchodce mám nárok na cestování po Slovensku téměř zdrama, využívám proto cestování do této destinace vlaku. Bydlím v Holešově, což je východní Morava k...

Nový jízdní řád nesleduji, neboť vlakem cestuji jen minimálně. Vzhledem k tomu, že jako důchodce mám nárok na cestování po Slovensku téměř zdrama, využívám proto cestování do této destinace vlaku. Bydlím v Holešově, což je východní Morava k jedinému žijícímu bratrovi, který bydlí 300 km od mého bydliště. Asi do roku 2011 jsem jezdil rychlíkem, vyjíždějícím z Prahy až do Zvolena s nástupem ve Val. Meziříčí. Zde jezdí v dopoledních hodinách 3 rychlíky na Slovensko, z V.Meziříčí v 8,49 Hradčany, v 10.49 Fatra a 12.49 hod Radhošť, což je vynikající spojení až na to, že na všechny uvedené rychlíky je nutné ve Val.Mezu čekat téměř 2 hod, neboť regionální vlak z Kojetína přijíždí do VM 10 min po odjezdu uvedených rychlíků, což je nepříjemné. Na vzdálenost, kterou cestuji nemohu jet odpoledne, protože bych se k bratrovi do večera (do 20 hod) nedostal. Už jsem tuto skutečnost urgoval na KÚ ve Zlíně a dosud to nikdo nechce řešit. Pomozte prosím.

Číst více
  Attachments
 
Nejsou zde zatím žádné komentáře. Buďte první.

Místo pro vaše komentáře

Komentovat můžete jako host. REGISTRACE nebo LOGIN nejsou zatím povoleny.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location