The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Sesuv zeminy předčasně ukončil letošní sezónu na lokálce do Moldavy. Oprava odhadem za desítky milionů

Sesuv zeminy předčasně ukončil letošní sezónu na lokálce do Moldavy. Oprava odhadem za desítky milionů

Vlaky do Moldavy v Krušných horách jezdí už více jak 130 let. Ačkoliv je v současné době zapsána v seznamu tratí, jako tratí turistickou, stala za poslední roky velmi důležitým prvkem tamního turistického ruchu. Sesuv zeminy po jarním tání sněhu ale způsobil masivní zával na dvou místech, a to mezi Mikulovem a Moldavou, což je druhá část této specifické úvraťové lokálky. Náklady tak SŽDC a České dráhy, odhadují na více jak 50 milionů korun.

Existence trati zapsané na seznamu kulturních památek je tak už poněkolikáté ohrožena. Od poloviny března provoz zajišťují autobusy a řešení není v dohledu. „Zatím se stále držíme myšlenky trať sanovat, nicméně i vzhledem ke stále probíhajícímu geologickému výzkumu neznám konkrétnější termín,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Trať je nesjízdná v posledním úseku mezi Mikulovem a Moldavou, kde je také nejhůře přístupná.

Železničáři tak s odborníky zatím hledají technické řešení oprav a upřesňují náklady. Aktuálně se odhady pohybují kolem padesáti milionů korun. Termín opravy není zatím jasný, výluka je ale napsaná v systému Českých drah až do 9. prosince, kdy přestává platit letošní jízdní řád.

Víkendová lokálka přitom nabývá na významu především o prázdninách, kdy jezdí denně a vozí stovky turistů, především cyklistů. Minimálně letošní sezona je ale ztracena. „To je velká komplikace, protože když nastane příznivé počasí, přepravujeme zhruba dvacetkol v jednom vlaku,“ uvedla mluvčí drah Radka Pistoriusová.

Náhradní autobusová doprava přitom nemůže vlak cyklistům nahradit, soupravu autobusu s přívěsem na kola prý nelze v oblasti využít. „Hledáme řešení, chtěli bychom alespoň v určitém množství bicykly do hor dopravit,“ doplnila mluvčí Českých drah. Hospodářský význam trati zdůrazňuje Klub přátel krušnohorské železnice. „Bez provozu této dráhy si lze jen stěží představit rozvoj zdejší části Krušných hor,“ uvedl ve svém prohlášení. Horské železnici přitom hrozil zánik už několikrát. V dezolátním stavu se ocitla například v polovině devadesátých let, kdy málem byla zrušena. Tehdejší vedení Českých drah se ale nakonec rozhodlo trať rekonstruovat.

Komentáře (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
Nejsou zde zatím žádné komentáře. Buďte první.

Místo pro vaše komentáře

Komentovat můžete jako host. REGISTRACE nebo LOGIN nejsou zatím povoleny.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location